Živjele žene!

Na Dan žena smo razgovarali, čitali i pripovijedali priče o ženama. Kako drugačije! Ovo je bila idealna prilika da s djecom porazgovaramo ovom prazniku. Na pitanje kakav je to praznik, djeca su odgovorila:

„Na Dan žena se poklanja cvijeće. Taj dan se poklanjanju čokolade. Na Dan žena treba biti dobar prema ženama. Moje tete u vrtiću dobile su ruže od Matije. Ja sam mami nacrtala puno crteža.“

Svake godine na Dan žena s djecom razgovaramo o povijesti, kako je nastao ovaj praznik i zašto je važan. Kako se trenutno družimo s nešto mlađom djecom na vrlo jednostavan način smo im pokušali objasniti rodnu neravnopravnost.

Ustali smo sve djevojčice i rekli im da se spreme kući jer od danas priče mogu slušati samo dječaci. Nisu mogle vjerovati što su čule. Niti jedna djevojčica se nije ni pomaknula. U prvi tren su samo šutjele, a onda je jedan povikala „To nije fer!“. Upravo taj povik nam je razgalio srce!

Zapravo s takvim povikom je sve i počelo…pa smo im objasnili da žene nekada nisu imale ista prava kao i muškarci. Da su puno puta morale viknuti „To nije fer!“ da bi se žene danas mogle školovati i raditi.

Pokazali smo ima knjige o hrabrim i snažnim ženama. Na kraju smo im pripovijedali bajku o jednoj hrabroj princezi koja je nadmudrila strašnog zmaja i dokazala što znači biti svoja i posebna.

Na kraju smo se još družili uz slikovnice i priče o ženama. Djecu je zaintrigirala naslovnica, slikovnice „Brave Girl: Clara and the Shirtwaist Makers’ Strike of 1909“ (Melissa Sweet; Michelle Markel), na koji se nalazi djevojka uzdignute ruke dok u drugoj nosi natpis štrajk. Istinita priča o mladoj imigrantkinji koja je vodila najveći štrajk radnica u povijesti SAD-a. Ova slikovnice govori o nevolji imigranata u Americi početkom 1900-tih i bezvremenskoj borbi za jednakost i pravdu. Kako je slikovnica pisana na engleskom jeziku i još nije za njihovu dob, kratko smo je prepričali.

I djevojčice i dječaci odmah su osjeti nepravdu i rekli da nije lijepo što su žene toliko puno morale raditi za šivaćim strojem. Posebno ih je dirnulo odvođenje glavne junakinje u zatvor i batine koje dobila tijekom štrajka. Djeca su spremno zaključila da ne bi voljeli živjeti u takvom društvu.

Ministarstvo kulture i medija podržava naš program „Vrijeme je za priču”.