Različiti, a svoji – baš kao Elmer

“Elmer” je omiljena slikovnica za djecu koju je prvi put objavio David McKee još 1968. godine. Knjiga prati Elmera, slona šarenog krznenog uzorka koji se razlikuje od ostalih slonova u krdu. Kroz Elmerovu potragu za prihvaćanjem i identitetom, djeca uče važnu lekciju – da je upravo ono što ih čini drugačijima ono što ih čini posebnima. Elmerova šarena koža simbolizira raznolikost, a njegova priča potiče djecu da prihvate i cijene vlastitu i tuđu posebnost.

Djeci se priča o Elmeru jako svidjela – s velikim su zanimanjem pratili svaki dio i interaktivno sudjelovali u čitanju. Kada smo ih pitali kakvih sve slonova ima, odgovori su bili maštoviti i raznoliki: ima visokih, niskih, debeljuškastih, tankih, starih i mladih. Oduševio ih je Elmerov šareni izgled – upravo ta njegova posebnost ih je privukla. Međutim, nije im se svidjelo kad se Elmer obojao u slonovski sivu boju da bi bio jednak kao i ostali slonovi. Djeca su primijetila da tada više nije bio “onaj pravi Elmer”, nego samo još jedan isti među drugima.

U nastavku razgovora pitali smo ih po čemu se mi ljudi razlikujemo jedni od drugih. Njihovi odgovori bili su iskreni i raznovrsni: razlikujemo se po boji kose i očiju, po naušnicama, odjeći, po tome jesmo li mršavi ili debeljuškasti, pa čak i po hlačama koje nosimo. Na pitanje što bi bilo da svi izgledamo isto, jednoglasno su zaključili da bi to bilo “baš bez veze”, a jedan dječak je kroz smijeh povikao: “Pa to bi bilo dosadno!”

Taj iskreni dječji odgovor savršeno sažima glavnu poruku Elmerove priče – različitost nas čini onima kakvi jesmo, posebni i svoji. Djeca su prepoznala da nije zanimljivo biti jednak kao svi ostali, nego da je ljepota upravo u šarenilu, raznolikosti i jedinstvenosti.

Uvođenje tema različitosti u dječju književnost, kao što to čini “Elmer”, ključno je za odgoj i razvoj djece. Izloženost likovima i pričama iz različitih sredina pomaže djeci da razviju empatiju, šire horizonte i uče prihvaćati razlike. Kad djeca susreću likove iz drugačijih kultura i s različitim iskustvima, razvijaju širu perspektivu i uče cijeniti jedinstvene životne puteve drugih. Takve priče potiču razvoj kritičkog mišljenja, prilagodljivosti i emocionalne inteligencije.

Zastupljenost raznolikih likova u knjigama također je presudna za izgradnju dječjeg samopouzdanja i osjećaja pripadnosti. Kada djeca vide sebe u pričama, to im šalje poruku da su važna i vrijedna. S druge strane, ako se ne mogu prepoznati ni u jednom liku, to može negativno utjecati na njihovu sliku o sebi. Važno je da djeca vide i svoje i tuđe razlike kao vrijedne i zanimljive.

U konačnici, Elmer nije samo topla i zabavna priča o jednom šarenom slonu – to je snažna poruka o prihvaćanju, empatiji i vrijednosti koju svatko od nas donosi svijetu upravo zato što je drugačiji. A djeca iz Knjiguljice su to, kroz svoju igru, razmišljanja i komentare, lijepo pokazala.

Knjiguljica nagrađuje vjerne male čitatelje slikovnicom kada ispune svoju knjižicu sa štambiljima, a ovoga puta slikovnicu je dobila naša prijateljica Nikol.

Hvala Ministarstvu kulture i medija što podržava naš program “Vrijeme je za priču” – jer priče nas uče, spajaju i čine svijet još čarobnijim!