Priča o zajedništvu i slozi

„Duboko u šumi stajala je mala drvena kućica. Obojana u bijelo, imala je  devet krasnih prozora i crvena ulazna vrata. Bio je to savršen mali dom, ali je stajao pust, hladan i tužan.“

Tako započinje slikovnica „Duboko u šumi(Christopher Corr / Prijevod: Nataša Ozmec / Nakladnik: Planetopija) koju smo čitali ovoga petka. Autor je prepričao rusku narodnu priču „Tepemok“, oslikao je živopisnim ilustracijama i dao joj novi kraj.

Duboko u šumi stoji bijela drvena kućica s devet krasnih prozora, crvenim ulaznim vratima i čeka stanare. Prvi se pojavio miš koji je uredio i očistio zapuštenu kućicu i u njoj se nastanio. Za njim su stigle i druge šumske životinje. Svi su bili jako sretni zajedno.

„Drvena se kućica orila od njihove pjesme, plesa i svirke dugo u noć.“

Glazba i veselje su privukli i veliko medu. I on je htio živjeti u bijeloj drvenoj kućici, no životinje su bile protiv. Smatrale su da za medu nema mjesta jer je prevelik. No medo se nije dao smesti.

„Pokušao je ući kroz devet krasnih prozora. Pokušao je ući kroz crvena ulazna vrata. Naposljetku se popeo na krov.“

Medo je bio i prevelik i pretežak, te se drvena kućica pod njim srušila. Životinje su bile tužne što su izgubile dom. Medo je isto bio tužan jer srušio kućicu, pa je razmišljao kako da ispravi ono što je napravio…i sjetio se.

„Srušio je nekoliko stabala  potkresao im grane…i tukao je…nosio…i lupao.“

I druge životinje su mu se pridružile u radu. Vrijedno su gradili sve dok nisu izgradili novi zajednički dom koji bio dovoljno velik za sve.

„Bio je to savršeni doma za miša i žapca i zečicu i dabra i lisicu  pijetla i jelene i vjevericu i sovu i dvije svrake i djetlića… i medu.“

Životinjski likovi, ponavljanje melodičnog teksta i pozitivna poruka oduševila je djecu. Svi su spremno sudjelovali u priči kod ponavljanja teksta i nabrajanja životinja. Čarobne ilustracije, jarkih i intenzivnih boja uvele su nas u duboko u šumu i dočarale šarolik životinjski svijet.

Ova priča nam je otkrila radost i snagu zajedništva. Sloga velikih i malih može sve što god poželi, pa tako i izgraditi novi i bolji dom kao u slikovnici. Djeca su na kraju druženja rekla da im se priča jako svidjela, ali to nije ni čudno jer upravo je to je i moć narodnih bajki i priča.

Hvala što volite i dolazite na naša druženja petkom uz priče.

Pozivamo vas da pogledate kratki animirani film „Tepem-Tepemok“ iz 1971. godine koji je redatelj Leonid Amalrik snimio po ruskoj narodnoj priči „Tepemok“.  Oduševile su nas ilustracije Yurija Vasnetsova i podsjetile djetinjstvo <3. Uživajte!

Ministarstvo kulture i medija podržava naš program „Vrijeme je za priču.“